Od pondělí do pátku probíhá v Národním tréninkovém centru v Havířově mezinárodní kemp, na který přijeli primárně hráči a hráčky, které čeká za několik dnů juniorské mistrovství Evropy ve Varaždinu. Za stoly ovšem také ladí formu na olympijské hry trojice Pavel Širuček, Lubomír Jančařík a Hana Matelová, přehlédnout nelze ani paralympijského reprezentanta Černé Hory Filipa Radoviče.
Podle slov šéftrenéra Národního tréninkového centra Josefa Plachého je toto největší kemp, který od otevření haly Češi zorganizovali. Na osmadvaceti stolech současně trénuje bezmála šedesát hráčů a hráček. Věnuje se jim téměř dvacet trenérů. „Jsou tady reprezentanti z Nizozemska, Chorvatska, Černé Hory, Slovenska a samozřejmě České republiky. Jsem moc rád, když vidím, jak je hala využita na sto procent kapacity a věřím, že i pro mladé hráče a hráčky je tento typ kempu velikým přínosem. Mají totiž možnost vidět závěrečnou přípravu tří českých olympioniků Pavla Širučka, Lubomíra Jančaříka a Hany Matelové, ale třeba taky slovenského obranáře Wanga, který se kempu rovněž účastní.“
Je logické, že zorganizovat podobný kemp není jednoduché, na druhou stranu právě takovéto akce jsou jedním z důvodů, proč centrum vzniklo. Podmínky v hale jsou i přes obrovská vedra absolutně v pohodě a účastníci kempu si prostředí pochvalují. Například Hana Matelová absolvovala jednu tréninkovou dávku s Radimem Bakem na typu stolu, na němž se bude hrát olympiáda v Tokiu. „Je to skvělé, že se podařilo ten stůj přímo do Havířova zajistit a můžeme si na něm zatrénovat. Z mého pohledu není nijak zvlášť odlišný, ale má jinou barvu a pár drobností, na které je skvělé si zvykat už tady. Takže já jsem absolutně spokojená,“ řekla česká reprezentantka.
Pestrost jednotlivých tréninkových jednotek se při počtu účastníků přímo nabízí. Herních stylů je veliké množství a každý si je může pod dohledem reprezentačních trenérů vyzkoušet. Podle Josefa Plachého je právě toto největší přidanou hodnotou veliké mezinárodní akce. „Tolik lidí dát dohromady, to je poměrně složité. Je to podobné organizaci většího turnaje. Ať už po stránce stravování a ubytování, ale také při samotném tréninku. Kombinovat jednotlivé skupiny tak, aby si zahráli s co největším počtem hráčů. To je totiž hlavní smysl mezinárodních kempů. Mít možnost zatrénovat si s hráči, s nimiž se normálně v Česku nepotkáme.“
A ještě jeden benefit. Tentokrát pro trenéry licence B, kteří ve stejné hale absolvují vzdělávací program. „Tohle se taky podařilo dobře naplánovat. Trenéři licence B vidí přímo v akci své zkušenější kolegy, jak vedou členy národních týmů. Věřím, že i pro ně je tato akce přínosem, protože to všechno vidí v praxi. Součástí kempu je totiž pochopitelně i kondiční příprava, která je nedílnou součástí tréninku,“ dodává Josef Plachý.